2017 North American Indigenous Games

 

The 2017 North American Indigenous Games is the largest continental sporting and cultural gathering of Indigenous people, welcoming more than 5,000 athletes, 2,000 volunteers and a number of spectators and dignitaries from across North America.

From July 16 – 23, 2017, the City of Toronto will be the proud Host City to the 2017 North American Indigenous Games.

Team BC

U14 Female Canoe/Kayak Team

Jennea Seward


  Hometown: Brentwood Bay

Julienne Wyse-Seward


  Hometown: Nanaimo

Karalyn Morris


  Hometown: Brentwood Bay

Madelyn Morris


  Hometown: Brentwood Bay

Monique Seanez


  Hometown: Saanichton

Trinity Jensen 


  Hometown: Forest Grove

 

U14 Male Canoe/Kayak Team

Mazzari Tate


  Hometown: Nanaimo

Memphis Wise


  Hometown: Nanaimo

Myles Paige


  Hometown: Duncan

Noah Gray


  Hometown: Lake Errock

Silas Wilson


  Hometown: Nanaimo

William Wyse 

  Hometown: Nanaimo

 

U16 Female Canoe/Kayak Team

Breanna Seymour


  Hometown: Ladysmith

Chelsei Grey


  Hometown: Lake Errock

Emerald Julia


  Hometown: John Hope

Kristine Edgar


  Hometown: Port Alberni

Rose Seward


  Hometown: Brentwood Bay

Valerie Paul


  Hometown: Nanaimo

 

U16 Male Canoe/Kayak Team

Drake Leon


  Hometown: Agassiz

Dylan Marchand


  Hometown: Port Alberni

Quentin Tate


  Hometown: Port Alberni

Quincy Archie


  Hometown: Canim Lake

Terrance Hubick-Archie


  Hometown: Canim Lake

Tyson Seward


  Hometown: Nanaimo

 

U19 Female Canoe/Kayak Team

Brittney Sam


  Hometown: Victoria

Janessa Horne


  Hometown: Duncan

Jordana Seymour


  Hometown: Ladysmith

Josephine Seward


  Hometown: Nanaimo

Kasey Wyse


  Hometown: Nanaimo

Kyla Price


  Hometown: Duncan

 

U19 Male Canoe/Kayak Team

Brandyn Chappell


  Hometown: Chilliwack

Gordon George


  Hometown: North Vancouver

Ivan Morris


  Hometown: Port Renfrew

Jonis White


  Hometown: Brackendale

Michael Wyse


  Hometown: Nanaimo

Trey Gray-Thorne


  Hometown: Duncan

 

Coaching Staff:

Peter Amos, Co-Head Coach
Chrystal McCallum, Co-Head Coach
Paul Wyse-Seward, Assistant Coach
Emerald John, Manager

U14 & U16 Female Alternates

Taylor Charlie - Agassiz
Syvawn Paul - Agassiz
Tyana Price - Duncan
Makenzie Williams-Chapman - Deroche

U14 & U16 Male Alternates

Marcus Jeffrey - Port Alberni
Norman Mack - Port Alberni

U19 Female Alternates

Makayla Sam - Agassiz
Tyra Johnston - Nanaimo

U19 Male Alternates

Dmitri John - Hope
Stephan-Theodore-Jensen - Forest Grove

Our Sponsors