Team BC 2017 NAIG results

NAIG-Logo

 

Name

Results

Monique Seanez

Saanichton

14U MC1 3000 Final: Gold (23:30)
14U Mixed MC2 3000 Final: Silver (20:03)
14U K1 3000 Final: Bronze (19:42)
14U MC1 1000 Heat 1: 1st (3:51 Q)
14U MC1 1000 Final: Gold (3:46)
14U MC2 1000 Heat 1: 2nd (3:33 Q)
14U MC2 1000 Final: Gold (3:21)

Madelyn Morris

Brentwood Bay

14U MC1 3000 Final: Silver (24:34)
14U Mixed MC2 3000 Final: Gold (19:08)
14U MC2 1000 Heat 2: 1st (3:25 Q)
14U MC2 1000 Final: Bronze (3:25)

Trinity Jensen

Forest Grove

14U K1 3000 Final: DNF
14U K1 200 Final: 6th (1:20)

Karalyn Morris

Brentwood Bay

14U K1 1000 Final: DNF
14U MC1 1000 Heat 2: 1st (4:09 Q)
14U Mixed MC2 1000 Final: 4th (3:25)

Jennea Seward

Tsartlip

14U K1 200 Final: 4th (1:16)
14U MC2 1000 Heat 1: 2nd (3:33 Q)
14U MC2 1000 Final: Gold (3:21)

Julienne Wyse-Seward

Nanaimo

14U MC2 1000 Heat 2: 1st (3:25 Q)
14U MC2 1000 Final: Bronze (3:25)
14U MC1 1000 Final: Gold (3:46)
14U Mixed MC2 1000 Final: Gold (3:06)

Myles Paige

Duncan

14U K1 3000 Final: Silver 
14U K1 1000 Final: 5th (8:19)
14U MC2 1000 Heat 1: 3rd (3:38 Q)
14U MC2 1000 Final: 8th (3:51)

Memphis Wyse

Nanaimo

14U Mixed MC2 3000 Final: Gold (19:08)
14U K1 3000 Final: 5th
14U MC1 1000 Heat 2: 3rd (4:14 Q)
14U MC1 1000 Final: DNS
14U MC2 1000 Heat 2: 1st (3:27 Q)
14U MC2 1000 Final: Gold (3:05)
14U MC2 3000 Final: Gold (6:11)

William Wyse

Nanaimo

14U MC1 3000 Final: Gold (21:56)
14U Mixed MC2 1000 Final: Gold (3:06)
16U Mixed MC1 Final: Bronze (3:21)

Silas Wilson

Nanaimo

14U MC1 3000 Final: Silver (22:55)
14U Mixed MC2 3000 Final: Silver (20:03)
14U K1 200 Final: Bronze (1:18)
14U MC2 1000 Heat 1: 3rd (3:38 Q)
14U MC2 1000 Final: Gold (3:05)

Noah Gray

Duncan

14U K1 1000 Final: Bronze (6:29)
14U MC1 1000 Heat 1: 2nd (3:52 Q)
14U MC1 1000 Final: DNS
14U Mixed MC2 1000 Final: 4th (3:25)
14U MC2 3000 Final: Gold (6:11)

Mazzari Tate

Ditidaht

14U K1 200 Final: 5th (1:46)
14U MC2 1000 Heat 1: 3rd (3:38 Q)
14U MC2 1000 Final: 8th (3:51)

Emerald John

John Hope

16U MC1 3000 Final: Silver (23:55)
16U Mixed MC2 3000 Final: 4th (20:22)
16U K1 200 Final: 7th (1:27)
16U MC2 1000 Heat 2: 3rd (3:54 Q)
16U MC2 3000 Final: Gold (6:32)

Breanna Seymour

Stz'uminus

16U MC1 3000 Final: Bronze (24:11)
16U K1 3000 Final: DNF
16U Mixed MC2 3000 Final: Gold (19:10)
16U MC2 1000 Heat 1: 1st (3:31 Q)
16U MC2 1000 Final: Gold (3:19)
16U MC2 3000 Final: Gold (6:32)

Kristine Edgar

Nitinaht

16U K1 3000 Final: Bronze (23:28)
16U K1 1000 Final: 6th (8:28)
16U K1 200 Final: 6th (1:23)
16U MC2 1000 Heat 2: 3rd (3:54 Q)

Valerie Paul

Agassiz

16U K1 1000 Final: Bronze (6:25)
16U Mixed MC1 Final: Bronze (3:21)
16U MC2 1000 Final: 8th (3:51)
16U MC2 3000 Final: 6th (7:02)

Chelsei Gray

Duncan

16U MC1 1000 Heat 1: 2nd (4:11 Q)
16U MC1 1000 Final: Bronze (4:08)
16U MC2 1000 Heat 1: 1st (3:31 Q)
16U MC2 1000 Final: Gold (3:19)
16U MC2 3000 Final: 6th (7:02)

Rose Seward 

Tsartlip

16U MC1 1000 Heat 2: 2nd (4:30 Q)
16U MC1 1000 Final: 5th (4:18)
16U MC2 1000 Final: 8th (3:51)

Tyson Seward

Nanaimo

16U K1 3000 Final: Bronze (19:37)
16U MC1 3000 Final: Silver (21:33)
16U Mixed MC2 3000 Final: Gold (19:10)
16U MC2 1000 Heat 1: 3rd (3:25 Q)
16U MC2 1000 Final: 4th (3:19)
16U MC2 3000 Final: 6th (6:26)

Dylan Marchand

Port Alberni

16U K1 3000 Final: DNF
16U K1 1000 Final: DNF

Drake Leon

Agassiz

16U Mixed MC2 3000 Final: 4th (20:22)
16U MC1 1000 Heat 1: 4th (4:00 q)
16U MC1 1000 Final: 7th (3:59)
16U MC2 1000 Heat 1: 3rd (3:25 Q)
16U MC2 1000 Final: 4th (3:19)
16U MC2 3000 Final: 6th (6:26)

Terrance Hubick-Archie

Canim Lake

16U MC1 3000 Final: 6th (24:46)
16U K1 1000  Final: DNF
16U MC1 1000 Final: 4th (3:47)
16U MC2 1000 Heat 2: 5th (3:43 q)
16U MC2 1000 Final: DNS

Quincy Archie

Canim Lake

16U MC1 1000 Heat 2: 2nd (3:54 Q)
16U MC2 1000 Heat 2: 5th (3:43 q)
16U MC2 1000 Final: DNS
16U MC2 3000 Final: 9th (6:56)

Quentin Tate

Nitinaht Lake

16U MC2 3000 Final: 9th (6:56)

Josephine Seward

Nanaimo

19U MC1 3000 Final: Silver (24:57)
19U K1 1000 Final: 6th (7:48)
19U MC2 1000 Heat 2: 3rd (3:42 Q)
19U MC2 1000 Final: Bronze (3:07)
19U Mixed MC2 1000 Heat 1: 1st (3:14 Q)
19U Mixed MC2 1000 Final: Gold (2:55)
19U MC2 3000 Final: 5th (7:07)

Brittney Sam

Brentwood Bay

19U K1 3000 Final: 5th (19:52)
19U Mixed MC2 3000 Final: 
19U MC1 1000 Heat 1: 1st (4:19 Q)
19U MC1 1000 Final: 4th (4:06)
19U MC2 1000 Heat 2: 3rd (3:42 Q)
19U MC2 1000 Final: Bronze (3:07)
19U Mixed MC2 6000 Final: 7th (44:10)
19U MC2 6000 Final: Bronze (26:06)

Janessa Horne

Duncan

19U Mixed MC2 3000 Final:
19U K1 200 Final: 5th (1:13)
19U MC2 1000 Heat 1: 3rd (3:38 Q)
19U MC2 1000 Final: 6th (3:16)
19U MC2 3000 Final: 10th (7:35)

Kyla Price

Duncan

19U K1 1000 Final: 5th (7:27)
19U MC1 1000 Heat 2: 4th (4:56 q)
19U MC1 1000 Final: 6th (4:21)
19U MC1 6000 Final: DNF
19U MC2 3000 Final: 10th (7:35)
19U MC2 6000 Final: 10th (29:55)

Kasey Wyse

Nanaimo

19U K1 200 Final: 6th (1:18)
19U MC1 6000 Final: Bronze (54:44)
19U MC2 1000 Heat 1: 3rd (3:38 Q)
19U MC2 1000 Final: 6th (3:16)
19U MC2 6000 Final: 10th (29:55)

Jordana Seymour

Stz'uminus

19U MC1 6000 Final: Gold (49:47)
19U Mixed MC2 1000 Heat 2: 1st (3:12 Q)
19U Mixed MC2 1000 Final: Silver (2:59)
19U Mixed MC2 6000 Final: Silver (38:31)
19U MC2 3000 Final: 5th (7:07)
19U MC2 6000 Final: Bronze (26:06)

Ivan Morris

Port Renfrew

19U K1 3000 Final: Bronze (17:55)
19U K1 200 Final: Bronze (1:08)
19U K1 6000 Final: Bronze (40:01)
19U MC2 3000 Final: Silver (5:53)

Jonis White

Brackendale

19U K1 3000 Final: 4th (19:02)
19U Mixed MC2 3000 Final: 
19U K1 1000 Final: 4th (6:39)
19U K1 200 Final: DNF

Michael Wyse

Nanaimo

19U MC1 3000 Final: Gold (19:10)
19U MC1 1000 Heat 2: 1st (3:26 Q)
19U MC1 1000 Final: Gold (3:22)
19U MC2 1000 Heat 1: 1st (2:14 Q)
19U Male MC2 1000 Final: Gold (2:45)
19U K1 6000 Final: DNF
19U Mixed MC2 6000 Final: Silver (38:31)
19U MC2 3000 Final: Silver (5:53)
19U MC2 6000 Final: Gold (23:19)

Trey Gray-Thorne

Duncan

19U MC1 3000 Final: Silver (20:42)
19U Mixed MC2 3000 Final: 
19U K1 1000 Final: Bronze (6:14)
19U Mixed MC2 1000 Heat 2: 1st (3:12 Q)
19U Mixed MC2 1000 Final: Silver (2:59)
19U MC2 3000 Final: Gold (5:52)
19U MC2 6000 Final: 4th (24:08)

Gordon George

North Vancouver

19U MC1 1000 Heat 1: 1st (3:43 Q)
19U MC1 1000 Final: Silver (3:28)
19U MC1 6000 Final: Bronze (43:26)
19U MC2 3000 Final: Gold (5:52)
19U MC2 6000 Final: 4th (24:08)

Brandyn Chappell

Chilliwack

19U MC2 1000 Heat 1: 1st (2:14 Q)
19U MC2 1000 Final: Gold (2:45)
19U MC1 6000 Final: Gold (42:46)
19U Mixed MC2 1000 Heat 1: 1st (3:14 Q)
19U Mixed MC2 1000 Final: Gold (2:55)
19U Mixed MC2 6000 Final: 7th (44:10)
19U MC2 6000 Final: Gold (23:19)

Our Sponsors