B.C. wins 17 medals at Whitewater National Championships

August 4, 2017

Whitewater-Championships-results.png

Led by Jakob Kryworuchko's five gold medals, B.C. paddlers brought home 17 medals from the 2017 Whitewater National Championships. The championships took place July 31-August 6 in Ottawa.

In the open age championships, Ottawa’s Cameron Smedley was the most dominant performer of the day, confirming his status as Canada’s top male slalom paddler, winning gold in the Men’s C-1 as well as the top spot in the Mixed C-2 alongside sister, Alison.

The Men’s K-1 featured a surprise champion in 34-year-old, John Hastings who beat out five other Ottawa paddlers despite retiring from the National Slalom Team to focus on preparations for the upcoming Extreme Slalom World Championships. Hastings’ victory, along with the dual titles by the Smedleys, helped Ontario capture the Brian Creer Cup, an award given annually to the top province at the National Championships.

Complete B.C. results:

Name Results

Maddison Atkins

Chilliwack Centre of Excellence

K-1 Junior Downriver Sprint: Bronze (40.10)
K-1 Junior Age Group Championships: 4th (169.29)

Finn Wakeling

Chilliwack Centre of Excellence

C-1 Cadet Downriver Sprint: Gold (41.62)
C-1 Cadet Downriver Classic: Gold (792.27)
C-1 Cadet Age-Group Championships: Silver (138.01)
C-2 Junior Age-Group Championships: Silver (267.72)
K-1 Cadet Age-Group Championships: 6th (277.14)

Jakob Kryworuchko

Chilliwack Centre of Excellence

C-1 Junior Downriver Sprint: Gold (40.22)
K-1 Junior Downriver Sprint: 8th (37.13)
C-1 Junior Downriver Classic: Gold (800.84)
C-1 Junior Championships: Gold (101.67)
C-2 Junior Age-Group Championships: Gold (210.87)
K-1 Junior Age-Group Championships: 10th (108.60)
K-1 Junior Team: 5th (442.44)
C-1 Open Championships: 8th (134.75) [1st Junior]
C-2 Open Championships: Gold (196.70)

Avery Wilkins

Chilliwack Centre of Excellence

C-1 Junior Downriver Sprint: 4th (42.56)
K-1 Junior Downriver Sprint: 5th (35.39)
K-1 Junior Downriver Classic: 4th (660.23)
C-1 Junior Age-Group Championships: 6th (162.93)
K-1 Junior Age-Group Championships: 11th (108.62)
K-1 Senior Team: Bronze (487.19)
K-1 Open Championships: 10th (119.03) [5th Junior]

Austin Atkins

Chilliwack Centre of Excellence

K-1 Junior Downriver Sprint: 11th (37.82)
K-1 Junior Downriver Classic: Silver (626.94)
C-2 Junior Age-Group Championships: Gold (210.87)
K-1 Junior Age-Group Championships: 6th (97.34)
K-1 Junior Team: 5th (442.44)
C-2 Open Championships: Gold (196.70)

Alsek Watt

Chilliwack Centre of Excellence

K-1 Junior Downriver Sprint: 14th (40.51)
K-1 Junior Downriver Classic: 8th (682.81)
C-2 Junior Age-Group Championships: Silver (267.72)
K-1 Junior Age-Group Championships: 17th (114.98)
K-1 Senior Team: Bronze (487.19)

Finley Capstick

Chilliwack Centre of Excellence

K-1 Junior Downriver Sprint: 18th (42.36)
K-1 Junior Downriver Classic: 7th (673.68)
K-1 Junior Age-Group Championships: 7th (100.36)
K-1 Junior Team: 5th (442.44)

Maksym Kryworuchko

Chilliwack Centre of Excellence

C-1 Senior Downriver Sprint: 8th (44.56)
K-1 Senior Downriver Sprint: 7th (39.52)
K-1 Senior Team: Bronze (487.19)