2016 Sprint National Results

canadian-logo

 

Name

Results

Wesley Hammer

Burnaby CKC

Jr K-1 500: 5th Heat 1 (1:50.978)

Katrina Loutet

Burnaby CKC

U16 K-1 200: 6th Heat 1 (54.078)
U17 K-1 6000 Final: DNF (35:35.790)

Samantha Loutet

Burnaby CKC

U16 C-1 200: 6th Heat 2 (58.062)
U17 C-1 6000 Final: DNF (42:07.316)
U16: C-1 1000: 4th Heat 1 (6:25.440)

Patrick Dann

Chinook RCC

Jr K-1 200: 4th Heat 2 (39.082)
Jr K-1 500: 8th Heat 1 (1:54.158)
Jr K-2 500: 3rd Heat 2 (1:43.198)
Jr K-2 200: 6th Heat 2 (38.488)

Coen del Valle

Chinook RCC

U19 K-1 200: 7th Heat 3 (42.052)
Jr K-2 500: 3rd Heat 2 (1:43.198)
Jr K-2 200: 6th Heat 2 (38.488)

Lauryn Cheung

Fort Langley CC

U17 K-1 200: 4th Heat 3 (49.068)
U17 K-1 6000 Final: 16th (32:11.330)
U17 K-1 500: 6th Heat 3 (26.272)
Jr K-2 1000 Final: Silver (4:26.635)
Jr K-2 200: 6th Heat 2 (48.740)
Jr K-2 500: 3rd Heat 1 (2:00.974
Jr K-2 500 Final: 4th (2:02.319)
Open K-4 200: 4th Heat 1 (43.583)|
Open K-4 200 Final: 8th (43.664)
Jr K-4 500 Final: Silver (1:52.561)

Meghan Cheung

Fort Langley CC

Jr K-1 200: 4th Heat 2 (54.014)
Jr K-1 500: 4th Heat 3 (2:20.976)
Jr K-2 200: 6th Heat 2 (48.740)
Open K-4 200: 4th Heat 1 (43.583)|
Open K-4 200 Final: 8th (43.664)
Jr K-4 500 Final: Silver (1:52.561)

Elliot Hoyt

Fort Langley CC

Jr K-1 200: 7th Heat 1 (42.023)
Jr K-1 500: 5th Heat 2 (1:50.673)
Jr K-1 1000: 4th Heat 2 (4:23.633)

Zaffia Laplante

Fort Langley CC

U19 C-1 200: 7th Heat 2 (1:01.074)
U19 C-1 500: 6th Heat 1 (2:57.871)
Jr C-2 500 Final: 5th (2:35.550)
Jr C-2 200: 2nd Heat 2 (53.572)
Jr C-2 200 Final: Bronze (51.016)
Open K-4 200: 4th Heat 1 (43.583)|
Open K-4 200 Final: 8th (43.664)
Jr K-4 500 Final: Silver (1:52.561)

Emily Raymond

Fort Langley CC

Jr C-2 500 Final: 5th (2:35.550)
Jr K-2 1000 Final: Silver (4:26.635)
Jr C-2 200: 2nd Heat 2 (53.572)
Jr C-2 200 Final: Bronze (51.016)
Jr K-2 500: 3rd Heat 1 (2:00.974
Jr K-2 500 Final: 4th (2:02.319)
Open K-4 200: 4th Heat 1 (43.583)|
Open K-4 200 Final: 8th (43.664)
Jr K-4 500 Final: Silver (1:52.561)

Cameron Antifave

Kamloops CKC / Nanaimo CKC

U17 K-1 200: 9th Heat 3 (46.099)
U17 K-1 6000 Final: 12th (29:26.854)
U17 K-1 1000: 6th Heat 2 (4:24.792)
U17 K-4 1000: 4th Heat 2 (3:33.906)
U17 K-2 1000: 2nd Heat 2 (3:42.433)
U17 K-2 1000 Final: 6th (3:38.586)
U19 K-2 200: 8th Heat 2 (41.753)

Isaiah Buist

Kamloops CKC

U17 K-1 200: 8th Heat 3 (46.064)
U17 K-1 6000 Final: DNF (34:33.743)
U17 K-1 1000: 9th Heat 2 (5:05.448)
U17 K-2 1000: 9th Heat 2 (4:08.085)
U19 K-2 200: 6th Heat 3 (44.205)

Matao Buist

Kamloops CKC

U16 K-1 200: 8th Heat 3 (46.068)
U17 K-1 6000 Final: DNF (31:33.534)
U16 K-1 1000: 9th Heat 1 (5:07.993)
U17 K-2 1000: 9th Heat 2 (4:08.085)
U19 K-2 200: 6th Heat 3 (44.205)

Alexander Demishkevich

Kamloops CKC

U17 C-1 200: 6th Heat 3 (48.576)
U19 C-1 500: 8th Heat 1 (2:22.287)
U17 C-1 6000 Final: DNF (36:09.935)
U17 C-1 1000: 5th Heat 3 (5:27.614)
U19 C-2 500: 5th Heat 2 (2:18.447)
U17 C-2 1000: 6th Heat 2 (4:40.933)
U19 C-2 200: 7th Heat 1 (49.746)

Michael Lanyon

Kamloops CKC

U17 K-1 200: 7th Heat 2 (44.005)
U17 K-1 1000: 7th Heat 1 (4:27.389)
U17 K-4 1000: 4th Heat 2 (3:33.906)
U17 K-2 1000: 2nd Heat 2 (3:42.433)
U17 K-2 1000 Final: 6th (3:38.586)
U19 K-2 200: 8th Heat 2 (41.753)

Quinn Phare

Kamloops CKC / Pemberton CA

U16 C-1 200: 9th Heat 1 (56.064)
U17 C-1 6000 Final: DNF (36:01.178)
U16 C-1 1000: 7th Heat 1 (4:27.389)
U19 C-2 500: 5th Heat 2 (2:18.447)
U17 C-2 1000: 6th Heat 2 (4:40.933)
U19 C-2 200: 7th Heat 1 (49.746)

Spencer Robinson

Kamloops CKC

U16 K-1 200: 6th Heat 1 (42.082)
U16 K-1 1000: 4th Heat 1 (4:36.578)
U17 K-4 1000: 4th Heat 2 (3:33.906)
U17 K-2 1000: 7th Heat 1 (3:54.212)
U19 K-2 200: 8th Heat 1 (41.634)

Hana Ronayne

Kamloops CKC / Pemberton CA

U16 C-1 200: 1st Heat 1 (55.010)
U16 C-1 200 Final: 8th (56.741)
U17 C-1 6000 Final:19th (40:22.491)
U16 C-1 1000: 6th Heat 1 (6:47.743)
U19 C-2 1000 Final: 7th (5:03.187)
U17 C-2 500: 1st Heat 1 (2:23.956)
U17 C-2 500 Final: 9th (2:24.922)

Aiden Tabata

Kamloops CKC

U16 K-1 200: 9th Heat 2 (44.041)
U16 K-1 1000: 7th Heat 2 (4:56.340)
U17 K-4 1000: 4th Heat 2 (3:33.906)
U17 K-2 1000: 7th Heat 1 (3:54.212)
U19 K-2 200: 8th Heat 1 (41.634)

Daniel Thomson

Kamloops CKC

Jr C-1 500: 8th Heat 1 (2:34.300)
Master C-1 1000 Final: 6th (5:36.438)

Anna Zhang

Kamloops CKC / False Creek RCC

U16 C-1 200: 5th Heat 3 (58.096)
U17 C-1 6000 Final: 7th (36:41.471)
U16 C-1 1000: 4th Heat 2 (6:17.018)
U19 C-2 1000 Final: 7th (5:03.187)
U17 C-2 500: 1st Heat 1 (2:23.956)
U17 C-2 500 Final: 9th (2:24.922)

Stuart Chase

Pitt Meadows PC

VL3 200 Final: Gold (1:02.826)
KL3 200 Final: competed as exhibition (49.156)

Shon Cottrill

Pitt Meadows PC

KL3 200 Final: Bronze (52.104)

Corey Stewart

Pitt Meadows PC

Open K-1 200 (ID): 1st Heat 1 (57.837)
Open K-1 200 (ID) Final: Silver (55.344)
KL2 200 Final: 4th (1:03.411)

Alex Brent

Ridge CKC

U19 K-1 500: 2nd Heat 2 (1:51.320)
U19 K-1 500 Final: Bronze (1:44.306)
U19 K-1 1000: 2nd Heat 2 (4:15.913)
U19 K-1 1000 Final: Bronze (4:07.595)
U19 K-2 500: 2nd Heat 3 (1:43.028)
U19 K-2 500 Final: 5th (1:41.670)
U19 K-4 1000: 2nd Heat 1 (3:24.059)
U19 K-4 1000 Final: 4th (3:22.729)
U19 K-2 1000: 2nd Heat 2 (3:31.288)
U19 K-2 1000 Final: Silver (3:26.532)

Matthew Koehler

Ridge CKC

U19 K-1 500: 5th Heat 1 (1:54.013)
U19 K-1 1000: 3rd Heat 2 (4:22.117)
U19 K-2 500: 2nd Heat 3 (1:43.028)
U19 K-2 500 Final: 5th (1:41.670)
U19 K-4 1000: 2nd Heat 1 (3:24.059)
U19 K-4 1000 Final: 4th (3:22.729)
U19 K-2 1000: 2nd Heat 2 (3:31.288)
U19 K-2 1000 Final: Silver (3:26.532)

Brian Malfesi

Ridge CKC

Sr K-1 500: 1st Heat 1 (1:47.860)
Sr K-1 500 Final: Bronze (1:50.317)
Sr K-1 1000: 2nd Heat 2 (4:15.395)
Sr K-1 1000 Final: Gold (4:02.238)

Verna McNichol

Ridge CKC

Master K-1 500: 7th Heat 1 (3:00.881)

Sebastian Sorescu

Ridge CKC

U19 K-1 200: 5th Heat 1 (40.099)
U19 K-1 500: 6th Heat 1 (1:56.461)
U19 K-2 500: 4th Heat 1 (1:47.271)
U19 K-4 1000: 2nd Heat 1 (3:24.059)
U19 K-4 1000 Final: 4th (3:22.729)
U19 K-2 200: 1st Heat 3 (37.393)
U19 K-2 200 Final: 9th (37.411)

Justin Won

Ridge CKC

U19 K-1 200: 7th Heat 2 (41.056) 
U19 K-1 500: 8th Heat 2 (2:02.518)
U19 K-1 1000: 6th Heat 1 (4:41.456)
U19 K-2 500: 4th Heat 1 (1:47.271)
U19 K-4 1000: 2nd Heat 1 (3:24.059)
U19 K-4 1000 Final: 4th (3:22.729)
U19 K-2 200: 1st Heat 3 (37.393)
U19 K-2 200 Final: 9th (37.411)
Our Sponsors