2017 B.C. Sprint National Results

 2017-Nationals-Logo

Mika Asano (Burnaby)


  • U16 K-1 200: 8th Heat 3 (59.272)
  • U17 K-1 6000: 12th Final (32:43.694) 
  • U16 K-1 1000: 6th Heat 2 (4:53.203)
  • U17 K-2 500: DNF Heat 2 

Alex Brent (Ridge)


  • Junior K-1 500: 4th Heat 1 (1:56.357); 6th Final (1:56.958)
  • Junior K-1 1000: 2nd Heat 3 (3:51.271); Bronze Final (4:05.965)
  • Junior K-2 1000: 2nd Heat 1 (3:28.829); Bronze Final (3:22.882)
  • Senior K-2 500: 3rd Heat 1 (1:40.680); 5th Final (1:38.319)

Matao Buist (Burnaby, Kamloops)


  • U16 K-1 200: 8th Heat 3 (50.004)
  • U19 K-1 500: 9th Heat 2 (2:16.523)
  • U17 K-1 6000: DNF Final 
  • U19 K-2 200: 6th Heat 3 (1:49.090)
  • U17 K-4 1000: 1st Heat 1 (3:13.715); Bronze Final (3:15.771)
  • Open K-4 200: 6th Heat 2 (38.377)
  • U19 K-2 200: 9th Heat 2 (42.125)

Stuart Chase (False Creek)


  • Junior K-2 1000: 7th Heat 2 (4:19.481)
  • Junior K-2 500: DSQ Heat 1 
  • Master K-1 1000: 4th Heat 3 (4:40.325)
  • VL3 VL2 Vl1 200: Gold Final (1:04.245)
  • Junior K-2 200: 6th Heat 3 (43.943)
  • KL3 KL2 KL1 200: Bronze Final (51.472)
  • Open K1 Para: Bronze Final (52.218)

Edward Colhoun (Burnaby)


  • U16 K-1 200: 8th Heat 1 (49.764)
  • U17 K-1 6000: 15th Final (29:26.519)
  • U16 K-1 1000: 6th Heat 2 (4:15.921)
  • U17 K-2 1000: 5th Heat 2 (3:49.349)
  • Open K-4 200: 6th Heat 2 (38.377)

Patrick Dann (Chinook)


  • Junior K-1 200: 5th Heat 1 (42.486)
  • Junior K-1 500: 4th Heat 2 (2:02.194)
  • Junior K-1 1000: 4th Heat 1 (3:57.736)
  • Junior K-2 500: 3rd Heat 1 (1:39.538); 9th Final (1:39.575)
  • Junior K-2 200: 3rd Heat 3 (36.759); 5th Final (35.716)

Coen del Valle (Chinook)


  • Junior K-1 200: 9th Heat 1 (45.741)
  • Junior K-1 500: 6th Heat 1 (2:02.083)
  • Junior K-2 500: 3rd Heat 1 (1:39.538);9th Final (1:39.575)
  • Junior K-2 200: 3rd Heat 3 (36.759); 5th Final (35.716)

Elliot Hoyt (Fort Langley)


  • Junior K-1 200: 7th Heat 3 (44.795)
  • Junior K-1 500: 7th Heat 2 (2:07.606)
  • Junior K-1 1000: 8th Heat 2 (4:06.232)
  • Junior K-2 1000: 4th Heat 1 (3:40.437); 6th Final (3:39.173)
  • Junior K-2 500: 5th Heat 3 (1:47.730)
  • Junior K-2 200: 3rd Heat 1 (38.578)

Ydris Hunter (False Creek)


  • U16 C-1 200: 4th Heat 1 (53.170); Silver Final (52.633)
  • U17 C-1 6000: DNF Final 
  • U16 C-1 1000: 4th Heat 3 (4:56.568); 5th Final (4:51.271)
  • U17 C-2 1000: 3rd Heat 2 (4:13.962); 9th Final (4:21.069)
  • Junior C-2 1000: 6th Final (4:15.173)
  • U19 IC-4 1000: 5th Heat 2 (4:09.494)
  • U19 C-2 200: 6th Heat 3 (46.693)
  • U17 C-4 1000: DNF Heat 3 

Jia Kim (Ridge)


  • U16 K-1 200: 8th Heat 1 (59.41)
  • U17 K-1 6000: 14th Final (33:15.636)
  • U16 K-1 1000: 8th Heat 3 (5:03.924)

Matthew Koehler (Ridge)


  • U19 K-1 200: 7th Heat 1 (45:272)
  • U19 K-1 500: 6th Heat 1 (1:59.03)
  • U19 K-1 1000: 3rd Heat 2 (4:08.572)
  • Junior K-2 1000: 2nd Heat 1 (3:28.829); Bronze Final (3:22.882)
  • Senior K-2 500: 3rd Heat 1 (1:40.680); 5th Final (1:38.319)

Zaffia Laplante (Burnaby)


  • Junior C-2 500: 4th Final (2:24.514)
  • Junior C-2 200: 7th Final (0:53.087)

Katrina Loutet  (Burnaby)


  • U16 K-1 200: 8th Heat 2 (57.939)
  • U17 K-1 6000: 10th Final (32:23.643)
  • U16 K-1 1000: 7th Heat 1 (4:48.168)
  • U17 K-2 500: DNF Heat 2 
  • U17 C-4 500: 6th Heat 2 (2:43.411)

Samantha Loutet (Burnaby)


  • U16 C-1 200: 4th Heat 1 (1:07.662); 9th Final (1:25.525)
  • U17 C-1 6000: DNF Final 
  • U16 C-1 1000: 2nd Heat 3 (5:29.554); 7th Final (5:59.868)
  • U17 C-4 500: 6th Heat 2 (2:43.411)
  • Junior C-2 500: 4th Final (2:24.514)
  • Junior C-2 200: 7th Final (0:53.087)
  • U17 C-2 500: 5th Heat 2 (2:31.347)
  • U19 C-2 200: 6th Heat 1 (58.791)

Brian Malfesi (Ridge)


  • Senior K-1 500: Gold Final (1:42.762)
  • Senior K-1 1000: Gold Final (3:45.326)

Ben Muench (Fort Langley)


  • Junior K-1 200: 8th Heat 3 (47.585)
  • Junior K-1 500: 7th Heat 3 (2:10.234)
  • Junior K-1 1000: 8th Heat 3 (4:15.203)
  • Junior K-2 1000: 4th Heat 1 (3:40.437); 6th Final (3:39.173)
  • Junior K-2 500: 5th Heat 3 (1:47.730)
  • Junior K-2 200: 3rd Heat 1 (38.578)

Stanley Netherton (Burnaby, Kamloops)


  • U16 K-1 200: 6th Heat 1 (47.094)
  • U17 K-1 6000: DNF Final 
  • U16 K-1 1000: 4th Heat 3 (4:13.994)
  • U19 K-2 500: 6th Heat 3 (1:49.090)
  • U17 K-4 1000: 1st Heat 1 (3:13.715); Bronze Final (3:15.771)
  • U17 K-2 1000: 5th Heat 3 (3:46.020)
  • Open K-4 200: 6th Heat 2 (38.377)
  • U19 K-2 200: 9th Heat 2 (42.125)

Megan Pankratz (Alouette)


  • U17 K-1 200: 9th Heat 1 (1:08.927)
  • U17 K-1 500: 9th Heat 2 (2:42.276)

Quinn Phare (False Creek, Pemberton)


  • U16 C-1 200: 5th Heat 2 (55.697)
  • U17 C-1 6000: 14th Final (34:39.786)
  • U16 C-1 1000: 5th Heat 2 (5:03.108)
  • U17 C-2 1000: 7th Heat 3 (4:36.173)
  • U19 IC-4 1000: 5th Heat 2 (4:09.494)
  • U19 C-2 200: 7th Heat 2 (48.006)
  • U17 C-4 1000: DNF Heat 3

Heather Potkins (Burnaby, Nelson)


  • U17 C-1 200: DSQ Heat 2
  • U17 C-1 6000: 17th Final (43:12.755)
  • U17 C-1 500: 5th Heat 3 (2:48.354)
  • U17 C-4 500: 6th Heat 2 (2:43.411)

Spencer Robinson (Burnaby, Kamloops)


  • U17 K-1 200: 5th Heat 1 (47:627)
  • U17 K-1 1000: 3rd Heat 3 (4:09.354)
  • U19 K-2 500: 7th Heat 2 (1:45.181)
  • U17 K-4 1000: 1st Heat 1 (3:13.715); Bronze Final (3:15.771)
  • U17 K-2 1000: 5th Heat 3 (3:46.020)
  • Open K-4 200: 6th Heat 2 (38.377)
  • U19 K-2 200: 5th Heat 1 (40.174)

Elisa Robson-Brown (False Creek)


  • U16 K-1 200: 7th Heat 1 (57.098)
  • U17 K-1 6000: 9th Final (32:12.113)
  • U16 K-1 1000: 7th Heat 2 (5:00.224)
  • U17 K-2 500: 5th Heat 1 (2:04.192)
  • U19 K-2 200: 5th Heat 1 (46.420)
  • U19 K-2 500: 4th Heat 1 (2:07.452)

Noah Said (False Creek, Ridge)


  • U16 C-1 200: 9th Heat 1 (57.654)
  • U17 C-1 6000: 22nd Final (37:51.835)
  • U16 C-1 1000: 8th Heat 3 (5:43.526)
  • U17 C-2 1000: 7th Heat 3 (4:36.173)
  • U19 IC-4 1000: 5th Heat 2 (4:09.494)
  • U19 C-2 200: 7th Heat 2 (48.006)
  • U17 C-4 1000: DNF Heat 3 

Arjun Senanayke (False Creek)


  • U16 C-1 200: 7th Heat 2 (55.811)
  • U17 C-1 6000: 24th Final (43:55.541)
  • U16 C-1 1000: 8th Heat 1 (5:13.516)
  • U17 C-2 1000: 3rd Heat 2 (4:13.962); 9th Final (4:21.069)
  • U19 IC-4 1000: 5th Heat 2 (4:09.494)
  • U19 C-2 200: 6th Heat 3 (46.693)
  • U17 C-4 1000: DNF Heat 3 

Ivan Strashenko (Burnaby)


  • U16 K-1 200: 3rd Heat 3 (47.260)
  • U16 K-1 1000: 2nd Heat 3 (4:09.996); 7th Final (4:32.743)
  • U19 K-2 500: 7th Heat 2 (1:45.181)
  • U17 K-4 1000: 1st Heat 1 (3:13.715); Bronze Final (3:15.771)
  • U17 K-2 1000: 5th Heat 2 (3:49.349)
  • U19 K-2 200: 5th Heat 1 (40.174)

Andrew Sugianto (False Creek)


  • Junior K-1 1000: 8th Heat 1 (5:04.368)
  • Junior K-2 1000: 7th Heat 2 (4:19.481)
  • Junior K-2 500: DSQ Heat 1
  • Master K-1 1000: 5th Heat 2 (4:57.524)
  • Junior K-2 200: 6th Heat 3 (43.943)

Hank Wang (False Creek)


  • Junior C-1 200: 5th Heat 1 (54.880)
  • Junior C-1 500: 6th Heat 1 (2:36.36)
  • Junior C-1 1000: 5th Heat 2 (4:55.217)
  • Junior C-2 1000: 6th Final (4:15.173)

Tiffany Yau (False Creek)


  • U17 K-1 200: 5th Heat 2 (58.440)
  • U17 K-1 6000: 18th Final (33:56.133)
  • U17 K-1 500: 8th Heat 3 (2:24.322)
  • U16 K-1 1000: 6th Heat 3 (5:16.905)
  • U17 K-2 500: 5th Heat 1 (2:04.192)
  • U19 K-2 200: 5th Heat 1 (46.420)
  • U19 K-2 500: 4th Heat 1 (2:07.452)

Anna Zhang (Burnaby, False Creek)


  • U17 C-1 200: 5th Heat 1 (1:12.974)
  • U17 C-1 6000: 6th Final (38:11.257)
  • U17 C-1 500: 3rd Heat 2 (2:39.862); 5th Final (3:01.247)
  • U19 C-1 1000: 3rd Heat 1 (6:17.341); 7th Final (5:21.119)
  • U17 C-4 500: 6th Heat 2 (2:43.411)
  • U17 C-2 500: 5th Heat 2 (2:31.347)
  • U19 C-2 200: 6th Heat 1 (58.791)
Our Sponsors