2019 BC Sprint Nationals Results

Nationals Logo

Jackson Ali (Nanaimo)

 
  • U16 K-1 200: 9th Heat 1 (00:47.586)
  • U16 K-1 6000: 22nd Final (30:51.899)
  • U18 K-4 500: 2nd Heat 1 (01:34.679); 7th Final (01:34.956)

Cameron Antifave (Nanaimo)

 
  • Junior K-1 1000: 7th Heat 2 (04:02.307)
  • Junior K-1 500: 8th Heat 3 (02:000.008)
  • Junior K-4 500: 3rd Heat 1 (01:32.854); 9th Final (01:33.534)
  • Junior K-2 500: 7th Heat 2 (01:50.827)

Mika Asano (Burnaby)

 
  • U18 K-1 1000: 7th Heat 1 (04:32.896)
  • U18 K-1 200: 6th Heat 2 (00:50.422)
  • U18 K-1 500: 8th Heat 3 (02:08.418)
  • U18 K-4 500: 5th Heat 2 (01:51.924)
  • Junior K-2 1000: 3rd Heat 3 (04:10.563); 5th Final (04:04.690)
  • U18 K-2 1000: 3rd Heat 3 (04:05.259); 5th Final (03:39.535)
  • Junior K-4 500: 7th Heat 2 (01:59.492); 8th Final (01:59.458)
  • U18 K-2 500: 3rd Heat 1 (01:07.869); 7th Final (02:00.699)

Marvin Bader (False Creek)

 
  • U18 K-1 1000: 6th Heat 1 (04:07.346)
  • U18 K-1 200: 4th Heat 1 (00:41.978); 9th Final (00:40.421)
  • U18 K-1 500: 4th Heat 3 (01:52.801)
  • U18 K-2 500: 5th Heat 2 (01:45.827)
  • U18 Mixed C-15 200: 4th Heat 1 (00:49.595); 9th Final (00:49.655)
  • U18 K-4 500: 4th Heat 3 (01:36.893)
  • U18 K-2 1000: 4th Heat 1 (03:52.362)
  • U18 K-2 200: 4th Heat 3 (00:39.648); 9th Final (00:35.980)

Keegan Bateman (False Creek)

 
  • U16 K-1 6000: 23rd Final (30:52.271)
  • U16 K-4 500: 3rd Heat 3 (01:39.823); 7th Final (01:39.713)
  • U16 K-2 1000: 6th Heat 1 (04:17.292)

Keisa Bleiler (False Creek)

 
  • U16 K-1 1000: 8th Heat 1 (04:52.951)
  • U16 K-1 200: 9th Heat 2 (00:54.557)
  • U16 K-2 500: 3rd Heat 3 (02:07.743)
  • U16 C-4 500: 6th Heat 2 (02:48.210)
  • U18 Mixed C-15 200: 4th Heat 1 (00:49.595); 9th Final (00:49.655)
  • Junior K-2 200: 5th Heat 1 (00:50.927)
  • U16 K-4 500: 3rd Heat 2 (02:01.944); 5th Final (02:00.396)

Alex Brent (Trois-Rivieres)

 
  • Junior K-1 1000: 1st Heat 1 (03:46.317); Silver Final (03:41.314
  • Junior K-1 200: 4th Heat 3 (00:39.488); 5th Final (00:36.411)
  • Junior K-1 500: 2nd Heat 3 (01:49.157); Silver Final (01:41.923)
  • Junior K-4 500: 1st Heat 3 (01:28.464); Silver Final (01:27.482) 
  • Senior K-2 1000: Gold Final (03:20.791)
  • Senior K-4 500: Gold Final (01:30.308)
  • Open K-4 200: 2nd Heat 1 (00:33.979): Silver Final (00:32.546)
  • Senior K-2 500: 5th Final (01:38.643)

Matao Buist (Nanaimo, Kamloops)

 
  • U18 K-1 200: 7th Heat 1 (00:43.454)
  • U18 K-1 500: 6th Heat 3 (01:52.801)
  • U18 K-4 500: 2nd Heat 1 (01:34.679); 7th Final (01:34.956)
  • U18 K-2 1000: 4th Heat 2 (03:50.224); 8th Final (03:49.974)
  • Open K-4 200: 8th Heat 1 (00:40.145)
  • Junior K-2 200: 5th Heat 3 (00:41.554)

Austin Burt (Pemberton)

 
  • U16 K-4 500: 5th Heat 2 (01:44.094)
  • U16 K-2 1000: 9th Heat 2 (04:49.869)

Abby Charlesworth (False Creek)

 
  • U16 C-1 1000: 4th Heat 2 (05:44.598)
  • U16 C-1 200: 6th Heat 1 (01:01.729)
  • U16 C-1 6000: 11th Final (41:17.621)
  • U16 C-4 500: 6th Heat 2 (02:48.210)
  • U18 Mixed C-15 200: 4th Heat 1 (00:49.595); 9th Final (00:49.655)
  • U16 C-2 500: 5th Heat 2 (02:42.740)

Laurence Chin (False Creek)

 
  • U18 Mixed C-15 200: 4th Heat 1 (00:49.595); 9th Final (00:49.655)

Edward Colhoun (Ridge)

 
  • U18 K-2 500: 4th Heat 1 (01:45.016)
  • U18 K-4 500: 4th Heat 2 (01:38.924)
  • U18 K-2 1000: 4th Heat 3 (03:52.952)
  • U18 K-2 200: 5th Heat 2 (00:41.639)

Patrick Dann (False Creek, Chinook)

 
  • Junior K-1 1000: 3rd Heat 3 (03:54.800)
  • Junior K-1 200: 3rd Heat 2 (00:40.123)
  • Junior K-1 500: 8th Heat 2 (01:59.849)
  • Junior K-4 500: 2nd Heat 2 (01:31.498); 8th Final (01:32.152)
  • Junior K-2 500: 5th Heat 2 (01:46.641)
  • Open K-4 200: 3rd Heat 2 (00:36.940); 9th Final (00:35.774)
  • Junior K-2 200: 4th Heat 1 (00:38.734); 9th Final (00:36.607)

Braiden Davis (Fort)

 
  • U18 C-1 1000: 7th Heat 1 (04:59.536)
  • U18 C-1 200: 8th Heat 1 (00:53.674)
  • U18 C-1 500: 7th Heat 1 (02:26.492)
  • U18 C-2 500: 5th Heat 1 (02:00.835)
  • U18 C-2 1000: 5th Heat 2 (04:22.497); 9th Final (04:26.457)
  • U18 C-2 200: 4th Heat 1 (00:49.066)
  • Junior C-4 1000: 6th Heat 1 (05:15.631)
  • Junior C-2 200: 8th Heat 1 (00:55.120)

Rowan Davison (False Creek) 

 
  • U16 K-1 1000: 9th Heat 3 (04:20.877)
  • U16 K-1 6000: 17th Final (30:23.915)
  • U16 K-4 500: 3rd Heat 3 (01:39.823); 7th Final (01:39.713)
  • U16 K-2 1000: 4th Heat 3 (04:06.710); 9th Final (04:03.355)

Coen del Valle (False Creek, Chinook)

 
  • Junior K-4 500: 2nd Heat 2 (01:31.498); 8th Final (01:32.152)
  • Junior K-2 500: 5th Heat 2 (01:46.641)
  • Open K-4 200: 3rd Heat 2 (00:36.940); 9th (00:35.774)
  • Junior K-2 200: 4th Heat 1 (00:38.734); 9th Final (00:36.607)

Alexander Dmitriev (Ridge)

 
  • U18 K-1 500: 8th Heat 2 (01:57.764)
  • U18 K-2 500: 4th Heat 1 (01:45.016)
  • U18 K-4 500: 4th Heat 2 (01:38.924)
  • U18 K-2 1000: 4th Heat 3 (03:52.952)
  • U18 K-2 200: 5th Heat 2 (00:41.639)

Abigail Donaldson (False Creek)

 
  • Junior K-1 200: 2nd Heat 1 (00:47.615); 8th Final (00:45.736)
  • U18 K-1 200: 6th Heat 3 (00:48.908)
  • U18 K-1 500: 4th Heat 2 (02:08.011)
  • U18 K-4 500: 4th Heat 1 (01:51.297); 7th Final (01:49.786)
  • U18 K-2 1000: 4th Heat 1 (04:12.072)
  • U18 K-2 200: 3rd Heat 1 (00:46.389); 7th Final (00:46.756)
  • Junior K-4 500: 2nd Heat 1 (01:55.022); 5th Final (01:53.736)
  • U18 K-2 500: 4th Heat 3 (02:08.998)

Landon Drain (Pemberton)

 
  • U16 K-1 1000: 8th Heat 3 (04:19.565) 
  • U16 K-1 200: 6th Heat 3 (00:45.348)
  • U16 K-1 6000: 21st Final (30:44.465)
  • U16 K-4 500: 5th Heat 2 (01:44.094)
  • U16 K-2 1000: 3rd Heat 1 (04:07.710)

Thomas Duff (Nanaimo)

 
  • U18 K-1 1000: 7th Heat 3 (04:02.255)
  • U18 K-2 500: 2nd Heat 3 (01:41.352); 4th Final (01:38.246)
  • U18 K-4 500: 2nd Heat 1 (01:34.679); 7th Final (01:34.956)
  • Junior K-4 500: 3rd Heat 1 (01:32.854); 9th Final (01:33.534)
  • Junior K-2 500: 7th Heat 2 (01:50.827)

Jill Esseltine (False Creek)

 
  • Junior K-1 1000: 7th Heat 3 (04:55.877)
  • Junior K-1 200: 7th Heat 2 (00:55.498)
  • Junior K-1 500: 9th Heat 2 (02.27.192)
  • U18 Mixed C-15 200: 4th Heat 1 (00:49.595); 9th Final (00:49.655)
  • Junior K-2 1000: 5th Heat 2 (04:32.005)
  • U18 K-2 200: 9th Heat 2 (00:56.452)

Connor Fehr (Fort)

 
  • Junior C-4 1000: 6th Heat 1 (05:15.631)
  • Junior C-2 200: 8th Heat 1 (00:55.120)

Niamh Gibbons (Nanaimo)

 
  • U16 K-2 500: 7th Heat 1 (02:11.618)
  • U16 K-4 500: 3rd Heat 2 (02:01.944); 7th Final (02:04.286)

Siobhan Gibbons (Nanaimo)

 
  • U16 K-1 1000: 6th Heat 2 (04:47.880)
  • U16 K-1 6000: 10th Final (33:34.353)
  • U16 K-2 500: 7th Heat 2 (02:10.419)
  • U16 K-4 500: 3rd Heat 2 (02:01.944); 7th Final (02:04.286)

Julianne Girouard (False Creek)

 
  • U16 K-2 500: 4th Heat 1 (02:04.702); 5th Final (02:00.976)
  • U16 C-4 500: 6th Heat 2 (02:48.210)
  • U18 Mixed C-15 200: 4th Heat 1 (00:49.595); 9th Final (00:49.655)
  • U16 K-4 500: 3rd Heat 2 (02:01.944); 5th Final (02:00.396)

Darren Granale (Ridge)

 
  • U18 K-2 500: 7th Heat 1 (01:48.798)
  • U18 K-4 500: 4th Heat 2 (01:38.924)
  • U18 K-2 1000: 6th Heat 3 (04:06.215)
  • Open K-4 200: 8th Heat 3 (00:42.349)
  • U18 K-2 200: 8th Heat 3 (00:45.440)

Emma Guertin (False Creek, Kamloops)

 
  • Junior K-1 200: 9th Heat 1 (00:54.011) 
  • U18 K-4 500: 4th Heat 1 (01:51.297); 7th Final (01:49.786)
  • U18 K-2 1000: 4th Heat 1 (04:12.072)
  • U18 K-2 200: 9th Heat 2 (00:56.452)
  • Junior K-4 500: 2nd Heat 1 (01:55.022); 5th Final (01:53.736)

David Helliwell (Nelson)

 
  • Master K-1 500: 7th Final (02:27.835)

Gillian Helliwell (False Creek)

 
  • U16 K-1 1000: 3rd Heat 3 (04:39.201); 8th Final (04:33.459)
  • U16 K-1 200: 4th Heat 3 (00:52.398)
  • U16 K-1 6000: 21st Final (34:42.222)
  • U16 K-2 500: 3rd Heat 3 (02:07.743)
  • U18 K-4 500: 4th Heat 1 (01:51.297); 7th Final (01:49.786)
  • U18 Mixed C-15 200: 4th Heat 1 (00:49.595); 9th Final (00:49.655)
  • U16 K-4 500: 3rd Heat 2 (02:01.944); 5th Final (02:00.396)

Elliot Hoyt (Fort)

 
  • Junior K-1 200: 7th Heat 2 (00:42.397)
  • Junior K-1 500: 6th Heat 2 (01:57.569)
  • Junior K-2 1000: 6th Heat 2 (03:43.006)
  • Junior K-2 500: 2nd Heat 1 (01:46.251); 9th Final (01:48.445)
  • Junior K-2 200: 4th Heat 3 (00:39.670)

Carter Hugill (Ridge)

 
  • U16 K-1 200: 8th Heat 3 (00:46.602)
  • Junior K-4 500: 4th Heat 1 (01:35.770)
  • U16 K-2 1000: 9th Heat 3 (04:25.603)
  • Open K-4 200: 8th Heat 3 (00:42.349)

Ydris Hunter (False Creek)

 
  • U18 C-1 1000: 1st Heat 2 (04:13.931); Silver Final (04:13.326)
  • U18 C-1 200: 1st Heat 3 (00:43.889); Gold Final (00:41.562)
  • U18 C-1 500: 1st Heat 2 (02:259); Silver Final (02:03.812)
  • U18 C-2 500: 4th Heat 2 (01:58.447); 6th Final (01:55.021)
  • U18 Mixed C-15 200: 4th Heat 1 (00:49.595); 9th Final (00:49.655)
  • U18 C-2 1000: 3rd Heat 1 (04:00.392); 5th Final (03:54.862)
  • U18 C-2 200: 2nd Heat 2 (00:46.292); 6th Final (0044:985)

Miranda Kahlert (Ridge)

 
  • U16 C-1 200: 9th Heat 1 (01:32.460)

Bryant Kelleway (Ridge)

 
  • U16 K-1 1000: 4th Heat 2 (04:10.962)
  • U16 K-1 200: 8th Heat 2 (00:45.672)
  • U16 K-1 6000: 18th Final (30:25.021)
  • U16 K-2 1000: 9th Heat 3 (04:25.603)

Lauren Ko 

 
  • U18 K-4 500: 5th Heat 2 (01:51.924)
  • U18 K-2 1000: 7th Heat 2 (04:17.753)
  • U18 K-2 200: 8th Heat 2 (00:52.830)
  • Junior K-4 500: 7th Heat 2 (01:59.492); 8th Final (01:59.458)
  • U18 K-2 500: 8th Heat 2 (02:23.086)

Matthew Koehler (Ridge)

 
  • Junior K-1 1000: 6th Heat 3 (04:00.758)
  • Junior K-1 500: 9th Heat 1 (01:58.207)
  • Junior K-4 500: 4th Heat 1 (01:35.770)
  • Senior K-2 1000: 7th Final (03:35.190)
  • Junior K-2 200: 9th Heat 1 (00:43.544)
  • Senior K-2 500: 6th Final (01:42.455)

Danylo Korsei (False Creek)

 
  • U16 C-1 1000: 6th Heat 1 (4:54.080)
  • U16 C-1 200: 5th Heat 2 (00:51.517)
  • U16 C-1 6000: 20th Final (37:17.330)
  • U18 Mixed C-15 200: 4th Heat 1 (00:49.595); 9th Final (00:49.655)
  • U16 C-2 1000: 3rd Heat 1 (04:27.317)
  • U16 C-4 1000: 4th Heat 3 (05:03.216); 4th Final (04:37.483)

Michael Lanyon (Nanaimo, Kamloops)

 
  • Junior K-1 200: 9th Heat 2 (00:44.299)
  • Junior K-2 1000: 5th Heat 3 (03:40.710)
  • Junior K-4 500: 3rd Heat 1 (01:32.854); 9th Final (01:33.534)
  • Junior K-2 500: 3rd Heat 1 (01:46.391)
  • Open K-4 200: 8th Heat 1 (00:40.145)
  • Junior K-2 200: 5th Heat 3 (00:41.554)

Teegan Letwin (Nanaimo)

 
  • U16 K-2 500: 7th Heat 2 (02:10.419)
  • U16 K-4 500: 3rd Heat 2 (02:01.944); 7th Final (02:04.286)

Katrina Loutet (Burnaby)

 
  • U18 K-1 1000: 8th Heat 3 (04:43.720)
  • U18 K-1 200: 7th Heat 3 (00:48.720)
  • U18 K-4 500: 5th Heat 2 (01:51.924)
  • Junior K-2 1000: 3rd Heat 3 (04:10.563); 5th Final (04:04.690)
  • U18 K-2 1000: 3rd Heat 3 (04:05.259); 5th Final (03:39.535)
  • Junior K-4 500: 7th Heat 2 (01:59.492); 8th Final (01:59.458)
  • U18 K-2 500: 3rd Heat 1 (01:07.869); 7th Final (02:00.699)

Samantha Loutet (Burnaby)

 
  • U18 C-1 1000: 3rd Heat 1 (05:13.144); 7th Final (05:18.534)
  • U18 C-1 200: 4th Heat 1 (00:57.091)
  • U18 C-1 500: 3rd Heat 3 (02:30.504); 5th Final (02:31.832)

Kenjiro MacMartin (False Creek)

 
  • U16 C-1 1000: 4th Heat 1 (04:39.482)
  • U16 C-1 200: 4th Heat 1 (00:51.432)
  • U16 C-1 6000: 7th Final (33:29.894)
  • U18 Mixed C-15 200: 4th Heat 1 (00:49.595); 9th Final (00:49.655)
  • U16 C-2 1000: 2nd Heat 3 (04:15.606); 4th Final (04:04.156)
  • U18 C-2 1000: 3rd Heat 1 (04:00.392); 5th Final (03:54.862)
  • U16 C-4 1000: 4th Heat 3 (05:03.216); 4th Final (04:37.483)

Cassidy MacPherson (Ridge)

 
  • U16 K-1 1000: 1st Heat 2 (4:21.158); Gold Final (4:13.606)
  • U16 K-1 200: 1st Heat 1 (00:48.899): Bronze Final (00:45.451)
  • U18 K-1 500: 5th Heat 3 (02:03.750); 5th Final (02:04.589)
  • U16 K-1 6000: Gold Final (30:03.875)
  • Junior K-2 200: 3rd Heat 2 (00:46.998); 8th Final (00:47.542)
  • Junior K-2 500: 4th Heat 3 (02:12.901)

Brian Malfesi (Ridge)

 
  • Senior K-1 1000: Bronze Final (03:40.174)
  • Senior K-1 500: Bronze Final (01:43.098)
  • Junior K-4 500: 4th Heat 1 (01:35.770)
  • Senior K-2 1000: 7th Final (03:35.190)
  • Senior K-2 500: 6th Final (01:42.455)

Landon McQuarrie (False Creek)

 
  • U16 C-1 1000: 6th Heat 3 (04:48.807)
  • U16 C-1 200: 7th Heat 3 (00:52.694)
  • U16 C-1 6000: 15th Final (35:40.925)
  • U16 C-2 1000: 3rd Heat 1 (04:27.317)
  • U16 C-4 1000: 4th Heat 3 (05:03.216); 4th Final (04:37.483)

Lucas Mortensen (False Creek)

 
  • U18 K-1 1000: 6th Heat 2 (04:02.755)
  • U18 K-1 200: 2nd Heat 3 (00:42.156); 8th Final (00:40.183)
  • U18 K-1 500: 7th Heat 3 (02:00.638)
  • U18 K-2 500: 5th Heat 2 (01:45.827)
  • U18 Mixed C-15 200: 4th Heat 1 (00:49.595); 9th Final (00:49.655)
  • U18 K-4 500: 4th Heat 3 (01:36.893)
  • U18 K-2 1000: 4th Heat 1 (03:52.362)
  • U18 K-2 200: 4th Heat 3 (00:39.648); 9th Final (00:35.980)

Ben Muench (Fort)

 
  • Junior K-1 200: 9th Heat 1 (00:43.317)
  • Junior K-2 1000: 6th Heat 2 (03:43.006)
  • Junior K-2 500: 2nd Heat 1 (01:46.251); 9th Final (01:48.445)
  • Junior K-2 200: 4th Heat 3 (00:39.670)

Tessa Nagai (Ridge)

 
  • Junior K-2 200: 3rd Heat 2 (00:46.998); 8th Final (00:47.542)
  • Junior K-2 500: 4th Heat 3 (02:12.901)

Brenna Nott (Pemberton)

 
  • U16 C-1 1000: 5th Heat 3 (05:49.452)
  • U16 C-1 200: 8th Heat 3 (01:05.316)
  • U16 C-1 6000: 15th Final (43:27.237)

Kieran Nott (Pemberton)

 
  • U16 K-4 500: 5th Heat 2 (01:44.094)
  • U16 K-2 1000: 3rd Heat 1 (04:07.710)

Matt Nuttall (Nelson)

 
  • Master K-1 500: 6th Final (02:27.689)

Tess Nuttall (Nelson)

 
  • U16 K-2 500: 9th Heat 2 (02:17.765)
  • U18 K-2 1000: 8th Heat 3 (04:39.500)

Brin Nyvall (False Creek, Chinook)

 
  • U16 K-1 1000: 5th Heat 1 (04:45.983)
  • U16 K-1 200: 7th Heat 2 (00:52.849)
  • U16 K-1 6000: 19th Final (34:25.131)
  • U16 K-2 500: 4th Heat 1 (02:04.702); 5th Final (02:00.976)
  • U18 Mixed C-15 200: 4th Heat 1 (00:49.595); 9th Final (00:49.655)
  • U16 K-4 500: 3rd Heat 2 (02:01.944); 5th Final (02:00.396)

Hunter Nyvall (False Creek, Chinook)

 
  • U18 K-2 500: 5th Heat 3 (01:45.594)
  • U18 K-4 500: 4th Heat 3 (01:36.893)
  • Junior K-4 500: 2nd Heat 2 (01:31.498); 8th Final (01:32.152)
  • U18 K-2 10
  • U18 K-2 200: 4th Heat 1 (00:42.868)
  • 00: 7th Heat 3 (04:07.053)
  • Open K-4 200: 3rd Heat 2 (00:36.940); 9th (00:35.774)
  • U18 K-2 200: 4th Heat 1 (00:42.868)

Rogan Parry (Pemberton)

 
  • U16 K-4 500: 5th Heat 2 (01:44.094)
  • U16 K-2 1000: 9th Heat 2 (04:49.869)

Erica Potkins (Nelson)

 
  • U16 K-2 500: 9th Heat 2 (02:17.765)
  • U18 K-2 200: 8th Heat 3 (00:54.961)

Heather Potkins (Nelson)

 
  • Junior C-1 1000: Silver Final (04:59.360)
  • Junior C-1 200: 2nd Heat 1 (00:58.394); 6th Final 00:54.370)
  • Junior C-1 500: 3rd Heat 2 (02:35.941); Bronze Final (02:25.668)

Spencer Robinson (Nanaimo, Kamloops)

 
  • Junior K-1 1000: 6th Heat 2 (03:59.539)
  • Junior K-1 200: 8th Heat 1 (00:42.613)
  • Junior K-1 500: 6th Heat 3 (01:55.317)
  • Junior K-2 1000: 5th Heat 3 (03:40.710)
  • Junior K-4 500: 3rd Heat 1 (01:32.854); 9th Final (01:33.534)
  • Junior K-2 500: 3rd Heat 1 (01:46.391)
  • Open K-4 200: 8th Heat 1 (00:40.145)
  • Junior K-2 200: 8th Heat 2 (00:42.010)

Elisa Robson-Brown (False Creek)

 
  • U18 K-1 1000: 4th Heat 2 (04:27.823)
  • U18 K-1 200: 8th Heat 1 (00:49.684)
  • U18 K-1 500: 7th Heat 1 (02:09.341)
  • U18 K-4 500: 4th Heat 1 (01:51.297); 7th Final (01:49.786)
  • U18 K-2 200: 3rd Heat 1 (00:46.389); 7th Final (00:46.756)
  • Junior K-4 500: 2nd Heat 1 (01:55.022); 5th Final (01:53.736)
  • U18 K-2 500: 4th Heat 3 (02:08.998)
  • Junior K-2 500: 5th Heat 2 (02:05.047); 8th Final (01:58.055)

Samuel Rosenthal (Ridge)

 
  • Junior K-4 500: 4th Heat 1 (01:35.770)
  • Open K-4 200: 8th Heat 3 (00:42.349)
  • Junior K-2 200: 9th Heat 1 (00:43.544)

Noah Said (Fort)

 
  • U18 C-1 1000: 8th Heat 3 (04:51.302)
  • U18 C-1 200: 6th Heat 3 (00:49.549)
  • U18 C-1 500: 8th Heat 3 (02:22.462)
  • U18 C-2 500: 5th Heat 1 (02:00.835)
  • U18 C-2 1000: 5th Heat 2 (04:22.497); 9th Final (04:26.457)
  • U18 C-2 200: 4th Heat 1 (00:49.066)
  • Junior C-4 1000: 6th Heat 1 (05:15.631)
  • Junior C-2 200: 4th Heat 2 (00:48.117); 6th Final (00:44.911)

Omar Said (Fort)

 
  • Junior C-1 1000: 9th Heat 1 (04:43.708)
  • Junior C-1 200: 5th Heat 2 (00:48.899)
  • Junior C-1 500: 5th Heat 2 (02:14.469)
  • Junior C-4 1000: 6th Heat 1 (05:15.631)
  • Junior C-2 200: 4th Heat 2 (00:48.117); 6th Final (00:44.911)

Asha Senanayake (False Creek)

 
  • U16 C-1 1000: 6th Heat 1 (05:49.075)
  • U16 C-1 200: 7th Heat 2 (01:05.268)
  • U16 C-1 6000: 16th Final (44:08.839)
  • U16 C-4 500: 6th Heat 2 (02:48.210)
  • U18 Mixed C-15 200: 4th Heat 1 (00:49.595); 9th Final (00:49.655)
  • U16 C-2 500: 5th Heat 2 (02:42.740)

Corey Stewart (Alouette)

 
  • Para Open K-1 200: 4th Final (01:04.493)
  • Open K-1 200 (I.D.): Gold Final (01:02.612)
  • Open K-1 200 (KL1,KL2,KL3): Bronze Final (01:00.821)

Ivan Strashenko (Nanaimo, Kamloops)

 
  • U18 K-1 1000: 4th Heat 3 (03:57.865)
  • U18 K-1 200: 4th Heat 2 (00:42.605)
  • U18 K-1 500: 5th Heat 1 (01:52.420)
  • U18 K-2 500: 2nd Heat 3 (01:41.352); 4th Final (01:38.246)
  • U18 K-4 500: 2nd Heat 1 (01:34.679); 7th Final (01:34.956)
  • U18 K-2 1000: 4th Heat 2 (03:50.224); 8th Final (03:49.974)

Aiden Tabata (Nanaimo, Kamloops)

 
  • Open K-4 200: 8th Heat 1 (00:40.145)
  • Junior K-2 200: 8th Heat 2 (00:42.010)

Zoe Taylor (Nelson)

 
  • U18 K-2 1000: 8th Heat 3 (04:39.500)
  • U18 K-2 200: 8th Heat 3 (00:54.961)

Shayla Thom (Burnaby)

 
  • U18 K-1 1000: 8th Heat 2 (04:41.129)
  • Junior K-1 500: 8th Heat 1 (02:25.960)
  • U18 K-4 500: 5th Heat 2 (01:51.924)
  • U18 K-2 1000: 7th Heat 2 (04:17.753)
  • U18 K-2 200: 8th Heat 2 (00:52.830)
  • Junior K-4 500: 7th Heat 2 (01:59.492); 8th Final (01:59.458)
  • U18 K-2 500: 8th Heat 2 (02:23.086)

Quinn Thomson (False Creek)

 
  • U16 C-1 1000: 3rd Heat 3 (04 :32.246); 6th Final (04:28.559)
  • U16 C-1 200: 3rd Heat 2 (00:50.545); 8th Final (00:47.595)
  • U16 C-1 6000: Bronze Final (31:56.115)
  • U18 C-2 500: 4th Heat 2 (01:58.447); 6th Final (01:55.021)
  • U18 Mixed C-15 200: 4th Heat 1 (00:49.595); 9th Final (00:49.655)
  • U16 C-2 1000: 2nd Heat 3 (04:15.606); 4th Final (04:04.156)
  • U18 C-2 200: 2nd Heat 2 (00:46.292); 6th Final (0044:985)
  • U16 C-4 1000: 4th Heat 3 (05:03.216); 4th Final (04:37.483)

Nolan Tomaselli (False Creek)

 
  • U18 K-2 500: 5th Heat 3 (01:45.594)
  • U18 K-4 500: 4th Heat 3 (01:36.893)
  • Junior K-4 500: 2nd Heat 2 (01:31.498); 8th Final (01:32.152)
  • U18 K-2 1000: 7th Heat 3 (04:07.053)
  • Open K-4 200: 3rd Heat 2 (00:36.940); 9th (00:35.774)
  • U18 K-2 200: 4th Heat 1 (00:42.868)

Charlie Toth (False Creek)

 
  • U16 K-4 500: 3rd Heat 3 (01:39.823); 7th Final (01:39.713)
  • U16 K-2 1000: 6th Heat 1 (04:17.292)

Dylan Walsh (False Creek)

 
  • U16 K-1 1000: 3rd Heat 1 (04:06.735); 7th Final (04:05.920)
  • U16 K-1 200: 8th Heat 1 (00:46.876)
  • U18 Mixed C-15 200: 4th Heat 1 (00:49.595); 9th Final (00:49.655)
  • U16 K-4 500: 3rd Heat 3 (01:39.823); 7th Final (01:39.713)
  • U16 K-2 1000: 4th Heat 3 (04:06.710); 9th Final (04:03.355)

Stephen Wang (Ridge)

 
  • U18 K-2 500: 7th Heat 1 (01:48.798)
  • U18 K-4 500: 4th Heat 2 (01:38.924)
  • U18 K-2 1000: 6th Heat 3 (04:06.215)
  • Open K-4 200: 8th Heat 3 (00:42.349)
  • U18 K-2 200: 8th Heat 3 (00:45.440)

Kierra Willis (Nanaimo, Kamloops)

 
  • U16 K-2 500: 7th Heat 1 (02:11.618)
  • U16 K-4 500: 3rd Heat 2 (02:01.944); 7th Final (02:04.286)

Tiffany Yau (False Creek)

 
  • Junior K-1 1000: 7th Heat 2 (04:44.306)
  • Junior K-1 200: 5th Heat 2 (00:49.760)
  • Junior K-1 500: 5th Heat 1 (02:16.754)
  • Junior K-2 1000: 5th Heat 2 (04:32.005)
  • Junior K-2 200: 5th Heat 1 (00:50.927)
  • Junior K-4 500: 2nd Heat 1 (01:55.022); 5th Final (01:53.736)
  • Junior K-2 500: 5th Heat 2 (02:05.047); 8th Final (01:58.055)