Four B.C. paddlers named to 2019 Canoe Slalom National Teams

April 17, 2019

 Slalom-2

Canoe Kayak Canada named 15 athletes to the 2019 Senior, U23 and Junior Canoe Salom Teams. The athletes were selected following the Canoe Slalom National Team trials that took place April 12-14 at the Riversport Adventures Whitewater Facility in Oklahoma City.

Among the athletes named to the team were four B.C. paddlers from the Chilliwack Centre of Excellence: Finn Wakeling, Jakob Kryworuchko, Isabel Taylor and Austin Atkins.

Wakeling, a first year Junior C1 paddler, was named to both the U23 National Team for the U23 World Championships and the Junior National Team for the Junior World Championships. During the trials he demonstrated poise and perseverance through his four selection races winning three of four race runs in his event.

Kryworuchko was also selected to the U23 and Junior National Teams; Taylor represents Canada on the Junior National Team; and Atkins was named to the U23 National Team..

“The steep fast courses pushed the paddlers while sending athletes through some of the largest and most challenging waves the Oklahoma artificial whitewater course had to offer over the weekend”, said James Cartwright, Senior Manager of Slalom High Performance Manager and Coach Development at Canoe Kayak Canada. “Our junior and senior athletes demonstrated great results and looked strong on the course this weekend.”

The 2019 Senior, U23 and Junior National Teams were selected based on the National Team selection criteria available on the Canoe Kayak Canada website. Selected athletes will have the opportunity to compete on the International Canoe Federation (ICF) circuit over the coming season including the Canoe Slalom World Cups series and the World Championships.

2019 Canoe Slalom National Team Members

SENIOR NATIONAL TEAM (World Cups 1, 2, 5 and Senior World Championships)

Athlete Province Coach(es) Event(s)
Ben Hayward Alberta Anthony Colin Men’s Kayak
Michael Tayler Ontario Michal Staniszewski Men’s Kayak
Cameron Smedley Ontario Michal Staniszewski
Anthony Colin
Men’s Canoe
Lois Betteridge Ontario Anthony Colin Women’s Canoe

 

U23 NATIONAL TEAM (U23 World Championships)

Athlete Province Coach(es) Event(s)
Trevor Boyd Alberta Michael Holroyd Men’s Kayak
Keenan Simpson Quebec Michal Staniszewski Men’s Kayak
Mael Rivard Ontario Anthony Colin Men’s Kayak
Austin Atkins CCE Brendan Curson Men’s Kayak
Lois Betteridge Ontario Anthony Colin Women’s Kayak
Jocelyn Taylor Alberta Michael Holroyd Women’s Kayak
Finn Wakeling CCE Brendan Curson Men’s Canoe
Jakob Kryworuchko CCE Brendan Curson Men’s Canoe

 

JUNIOR NATIONAL TEAM (Junior World Championships)

Athlete Club Coach(es) Event(s)
Mael Rivard Ontario Anthony Colin Men’s Kayak
Alex Baldoni Ontario Anthony Colin Men’s Kayak
Jean-Benoit Lemay Ontario Anthony Colin Men’s Kayak
Jocelyn Taylor Alberta Michael Holroyd Women’s Kayak
Isabel Taylor CCE Brendan Curson Women’s Kayak
Olivia Norman Ontario Anthony Colin Women’s Kayak
Finn Wakeling CCE Brendan Curson Men’s Canoe
Jakob Kryworuchko CCE Brendan Curson Men’s Canoe
Alex Baldoni Ontario Anthony Colin Men’s Canoe

 

National Team Trials Results